FAQ - Rajd Miejski Gliwice

FAQ, czyli (niemal) wszystkie odpowiedzi na prawie wszystkie pytania, dotyczące Rajdu Miejskiego 360° w Gliwicach. O Trasie Rodzinnej - poniżej ...

- Co to są rajdy przygodowe w ogóle - i Rajd Miejski w szczególności?

- Rajdy przygodowe to zawody, w których dwu-, trzy- lub czterosobowe zespoły pokonują zaznaczoną na mapie trasę, poruszając się np. pieszo, na rowerze, kajakiem czy na nartach, zaliczając kolejne punkty kontrolne i wykonując zadania specjalne. Środki lokomocji zawsze określa organizator, wykorzystuje się wyłącznie siłę własnych mięśni. W Rajdzie Miejskim w Gliwicach startują zespoły dwuosobowe, trasa pokonywana jest na piechotę i na rowerze z  elementami kajakowymi i rolkowymi.

- Czy trzeba startować w zespole?

- W rywalizacji biorą udział tylko zespoły. I klasyfikowane są wyłącznie składy, w których obydwie osoby zaliczą punkty kontrolne i dotrą do mety.

- Kto może wystartować w zawodach?

- Każdy. Kobiety, mężczyźni, dzieci, dorośli, młodsi, starsi. W rajdach miejskich biorą udział wszyscy, którzy mają ochotę (a startowali u nas zawodnicy w przedziale wiekowym: 9-73). Ci niepełnoletni muszą jedynie uzyskać zgodę rodziców lub opiekunów prawnych.

- 80 kilometrów to dużo... A jak nie dam rady?

- Dasz na pewno! 80 kilometrów to dystans, który pokonać należy, zaliczając wszystkie punkty kontrolne. Można zaliczyć ich mniej - wtedy tych kilometrów będzie również mniej.

- Czy każdy da radę ukończyć zawody?

- Tak. Aby być sklasyfikowanym, należy wystartować - i samodzielnie dotrzeć do mety. Ile po drodze uda się Wam zaliczyć punktów kontrolnych - zależy od Was. Ale każdy, kto pojawi się na mecie o własnych siłach, tym samym kończy Rajd!

- Kto wygrywa zawody?

- O klasyfikacji decyduje liczba zaliczonych punktów kontrolnych oraz - w drugiej kolejności - czas. Im więcej PK, tym lepiej. Przy tej samej liczbie PK, wyżej klasyfikowany jest zespół z lepszym czasem.

- Czy trzeba miec własne rolki? I umieć na nich jeździć?

- Rolki można wypozyczyć od organizatora (w formularzu zgłoszeniowym jest odpowiednia zakładka - kto chce wypożyczyć, wypełnia ją). Nie trzeba też, jeśli ktoś jeździ słabo albo w ogóle, się tym zrażać - odcinek rolkowy można pokonać pieszo. Ważne, żeby te rolki mieć ze sobą - ale czy będą w plecaku, czy na nogach, zależy od Was :)

- Jaki sprzęt trzeba mieć ze sobą? Co zapewniają organizatorzy?

- Lista sprzętu, wymaganego od zawodników, znajduje się w regulaminie. Organizatorzy zapewniają - między innymi - kajaki, sprzęt wspinaczkowy, ew. rolki (do wypożyczenia). Rower każdy musi mieć własny.

- Ile kosztuje wpisowe?

- Wpisowe to 40/60 PLN od dwuosobowego zespołu (w zależności od terminu zgłoszenia)

- Czy łatwo się jest zgubić, jesli ktoś nie startował wcześniej na zawodach z mapą?

- Raczej nie - w końcu to Rajd Miejski. Moga się zdarzyć błędy w nawigacji, ale wszyscy na pewno trafią na metę :)

- Czy wszyscy muszą wykonywać wszystkie zadania specjalne?

- Zadania specjalne nie są obowiązkowe; za ich niewykonanie doliczana jest tylko kara czasowa (od 15 do 60 minut). W przypadku niektórych zadań do zaliczenia zadania zespołowi wystarcza, jeśli wykona je tylko jeden zawodnik z zespołu.

Trasa Rodzinna...

- Dla kogo jest ta trasa?

- Mimo, że Rajd Miejski nie jest przesadnie trudnym wyzwaniem sportowym - nie wszyscy mogą czuć się na siłach, żeby w nim wystartować. Zatem to jest trasa, na której mogą się sprawdzić ci, którzy trochę obawiają się rywalizacji na dłuższym dystansie. Przede wszystkim jednak - rodziny z dziećmi, bowiem dystans (ok. 10 km) nie powinien być zbyt trudny do pokonania nawet dla bardzo małych rajdowiczów :)

- W jaki sposób pokonujemy trasę?

- Trasa Rodzinna pokonywana jest w całosci na piechotę. Są jednak wyjątki; młodsze dzieci mogą ją przebyć na rowerze lub hulajnodze. Takie zupełnie małe - także w wózkach :)

- Czy zadania specjalne są trudne?

- Zadania pomyślane są tak, żeby angażować wszystkich członków rodzinnego zespołu. Niektóre zdołają wykonać dzieci, inne bedą wymagaly pomocy dorosłych